Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.06.2023 08:14 - 24.06.23
Автор: emi1ts Категория: Други   
Прочетен: 858 Коментари: 2 Гласове:
18


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

*     

                image



                   Просто бъди!

                                                                

  Твоето същество е една мистерия. Колкото повече знаеш, толкова по-малко го
познаваш. Колкото по-надълбоко отиваш, толкова повече виждаш безкрайността.
Дълбочината е такава, че ти никога не можеш да докоснеш дъното й  - никога. Хората
, които смятат, че познават себе си, са много повърхностни. Хората с дълбочина
непрестанно осъзнават, че има нещо непознато. И това е прекрасно, защото
непознатото е винаги живо, непознатото е винаги безкрайно. Непознатото е вечно.

   Сократ казва: „Познай себе си!”. Той има предвид: опитай се да познаеш себе си.
Не, че ще си способен да се опознаеш. А след Сократ, един римлянин Марк Аврелий,
е казал: „Бъди самия себе си!”. Той го е казал по-добре от Сократ. Да познаеш себе
си е невъзможно, но да бъдеш себе си е възможно. Няма нужда да познаваш.
Просто бъди! Знанието е непотребно; да бъдеш е достатъчно. Просто бъди сам
себе си.

   Затова не се опитвай да търсиш дефиниция на твоето същество.

   Неъзможно е да намериш такава. Можеш да живееш, но не можеш да го познаеш.
Но защо си се загрижил за това да го познаеш? Не е ли достатъчно че те има?...

   ... Чуй песента на птиците, които пеят сутрин. Прекрасна песен, но ти не можеш да
извлечеш нищо от нея. Прекрасна и същевременно безмислена. Невероятно прекрас
на! Можеш да й се наслаждаваш. Но къде е смисълът? Няма такъв.

   ... Бог е безмислената красота, с която си заобиколен: безмислените песни на
птиците, които се чуват навсякъде, безмисленото ромолене на ручая, безмисленото
шептене на вятъра, безмислената тишина на звездите. Защо казвам безмислено?
Защото е непознаваемо.

   Едно нещо остава безмислено дотогава, докато не бъде познато.Щом го познаеш,
разбираш и смисъла му. И ето какво ще ти кажа; звездите са мистериозни, но въобще
не могат да се сравняват с твоята вътрешна същност. Реките са мистериозни, но не са
нищо в срaванение с твоя вътрешен поток на познанието. Хималаите са мистериозни
, но дори не се доближават като сравнение до твоите вътрешни върхове на екстаз.

   По- скоро бъди, отколкото познай! Смятам, че Марк Аврелий има повече и по-дълбо
ко познание, когато казва: „Бъди себе си!”, отколкото Сократ с неговото: „Познай себе
си!”. Макар,че аз знам, че не можеш да бъдеш себе си, ако не си опитал Сократовата
максима „Познай себе си!”. Опитай да познаеш. Няма да можеш никога да познаеш и
малко по малко ще изоставиш стремежа да се познаеш и ще започнеш да бъдеш.
Познанието е философия. Да бъдеш е религия.

 

 „За медитацията”, Ошо


image




Гласувай:
18



Следващ постинг
Предишен постинг

1. donchevav - "Познай себе си!" ми ...
24.06.2023 20:26
"Познай себе си!" ми звучи някак интровертно и умозрително, като поглед навътре, докато "Бъди!" предполага транспониране на всичко свое върху света на другите и активно взаимодействие с тях.
Рядко в забързаното ни ежедневие можем да спрем, да си зададен подобни въпроси, да пофилософстваме, а твоите постове дават точно такава възможност - винаги свежи, интересни, поучителни. Благодаря ти, мила Еми!
Весели почивни дни!
цитирай
2. emi1ts - Благодаря мила Вени!
24.06.2023 22:06
donchevav написа:
"Познай себе си!" ми звучи някак интровертно и умозрително, като поглед навътре, докато "Бъди!" предполага транспониране на всичко свое върху света на другите и активно взаимодействие с тях.
Рядко в забързаното ни ежедневие можем да спрем, да си зададен подобни въпроси, да пофилософстваме, а твоите постове дават точно такава възможност - винаги свежи, интересни, поучителни. Благодаря ти, мила Еми!
Весели почивни дни!

Много се радвам ,че мислиш така.Хубаво е да се замисля човек.Освен,че е полезно е и интересно. Споделям напълно тези разсъждения. Представля ват ценни съвети,обяснения,напътствия.Благодаря ти и аз ,че винаги споделяш твоето мнение, което за мен е ценно!Хубави почивни дни и на теб! Прегръдки!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emi1ts
Категория: Други
Прочетен: 2145734
Постинги: 692
Коментари: 4330
Гласове: 36838
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930