13

Последна промяна: 27.11.2014 11:45

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Станимира Петрова спечели световната титла по бокс
   Българката Станимира Петрова спечели титлата в категория до 54 килограма на Световното първенство по бокс за жени в Джеджу (Република Корея).

Петрова победи на финала с 2:0 съдийски гласа действащата европейска шампионка от Букурещ 2014 Марция Давиде (Италия). Българката имаше превъзходство в три от четирите рунда на мача.

В крайна сметка тя получи предимство от реферите Йозеф Чер (Австрия) и Хьок Лий (Република Корея) от по 39:37 точки, а третият арбитър край ринга Рахимзан Рисбаев (Казахстан) даде равенство 38:38. Така Петрова спечели първа световна титла в кариерата си.

Станимира тренира бокс едва от 2012 г. Преди това тя е била състезателка по таекуондо- ITF, като е европейска шампионка на спаринг жени индивидуално (69 кг) и отборно, и световна шампионка отборно в същата дисциплина.    Вчера световната шампионка се прибра в София.Викове „Българи, юнаци!” и „Станимира, Станимира!”, посрещнаха първата световна шампионка на България в бокса
image

Много роднини, близки и приятели посрещнаха световната шампионка по бокс от Южна Корея в категория до 54 кг Станимира Петрова на летище "София" . Тя се появи първа от отбора ни и веднага в залата за посрещане се разнесоха възгласи „Българи, юнаци!” и „Станимира, Станимира!”.

Бивши съквартирантки в общежитието на НСА подариха на
23-годишната боксьорка огромен плюшен мечок .Станими ра завърши спортната академия през миналата година.а сега кара там магистратура.
"Благодаря за невероятното посрещане, много съм щастлива от успеха! Направо нямам думи да опиша всичко, което преживях! Играх и победих световна, после европейска шампионка. За всяка своя среща излизах за успеха”, заяви Станимира.

На въпрос дали когато преди година и половина е преминала от таекуондо-ITF в бокса е очаквала да стана световна шампионка, тя отговори: „Очаквах го, но не толкова бързо”.

Президентът на федерация Красимир Инински посрещна световната си шампионка с огромен букет и заяви, че цяла България трябва да се гордее с нея.

"Трябва да отдадем заслуженото на Станимира, която беляза огромен напредък като за 4 месеца от 19-о място в Европа стана първа в света. Човек не може да не бъде доволен, когато пише историята и е част от нея”, сподели още Инински.

Старши треньорът на националния отбор Павел Сяров пък обяви, че съжалява за останалите си състезателки, които не успяха да стигнат до медалите.

"Отидохме за повече медали, за повече шампионки, но съм доволен, че взехме и една титла. На Станимира жребият беше един от най-трудните. При нея всеки мач беше за финал и е страхотно, че тя се справи по най-добрия начин.

"Яд ме е и за Стойка Петрова, и за Деница Елисеева, които останаха на крачка от отличията. За Стойка направо не ми се говори!”, заяви Сяров.
Според него Станимира не трябва да сменя категорията си заради Олимпийските игри в Рио.

„Тя ще боксира на 54 кг догодина на първите европейски олимпийски игри в Баку и ще да се надяваме, че за 2020 г. категорията ѝ да влезе в програмата на същинската олимпиада”, допълни наставникът.
Титлата на Станимира Петрова в кат. до 54 кг нареди България на пето място в класирането по нации на завършилото Световно първенство по бокс за жени в Република Корея.

За подреждането се отчита представянето на всички състезателки, като петте момичета на треньора Павел Сяров имат 15 изиграни срещи, от които 4 загуби.
Показателен за класата на отбора ни е фактът, че Ирландия, която също е с една титла - на легендарната Кети Тейлър, стигнала до петото си поредно злато, е едва 10-та в класирането по нации

Лек ден!...

Страхотна победа!За 4 месеца от 19-то място в Европа да стане световна шампионка!С тази амбиция и качества има още много успехи пред себе си и същевременно да прослави България!
Благодаря за споделеното мнение!Приятен ден!
цитирай
3. tryn - Гордост е!
27.11.2014 14:46
Браво на Станимира!
Да е жива и здрава и още победи да постигне!

Благодаря за радостната вест, Еми!
Поздрави! :)
цитирай
4. emi1ts - Здравей Ели!
27.11.2014 15:01
tryn написа:

Голяма радост!И аз се присъединявам към твоето пожелание!
Поздрави!Хубав ден!
цитирай
5. donchevav - Благодаря за радостната вест, Еми! ...
27.11.2014 19:28
Благодаря за радостната вест, Еми! Чудесна новина!
Много бързо израстване на Станимира - бъдещето е пред нея!
Пожелавам здраве и блестяща спортна кариера на това красиво и явно много талантливо и амбициозно момиче!
Поздрави, Еми!
цитирай
6. emi1ts - Благодаря Вени
27.11.2014 19:49
donchevav написа:

за споделеното ,емоционално мнение!Респектирани и горди сме с това постижение на младата и талантлива Станимира Петрова!Постигна световно ниво в този спорт за България!Вече я очаква олимпийската титла!Ще й стискаме палци!
Поздрави!Хубава и усмихната вечер Вени!
цитирай
7. makont - Страхотно момиче!
28.11.2014 17:51
Много успехи и награди да спечели, пълен комплект от всички възможни титли, защото е упорита, талантлива и красива. Поздрави!